sobota 18. prosince 2010

Pobyt ve tmě

Pobyt ve tmě se nabízí například na stránkách www.dobratma.cz. Protože jsem „ve tmě“ nebyla, pokusím se vám přiblížit o co jde z různých článků, které jsem si našla.

A. Jak to probíhá?
Můžete bydlet v chatce, kde jste zcela sami, všechno děláte po tmě. „V chatce nelze používat cokoliv co vydává světlo, například mobily nebo jiné technické vymoženosti dnešní doby, které mají displej či světelnou kontrolku.“ Kromě krátkých návštěv správce, který přichází jednou denně v době oběda vůbec nekomunikujete s vnějším světem. V jedné z nabídek máte k dispozici dvě místnosti, přičemž jedna slouží jako obytná a druhá jako předsíň. V obytné části je postel a dostatečný prostor na podlaze, abyste si mohli zacvičit nebo spontánně zatančit. Dále elektrická kamínka, karimatka na cvičení a CD přehrávač. V předsíňce suchý záchod, bidet, umyvadlo a sprchový kout.

Na začátek by vám měl stačit týdenní pobyt, maximální délka pobytu je sedm týdnů. Pobyt můžete ukončit kdykoliv budete chtít.

Pokud byste chtěli takový pobyt vyzkoušet, měli byste si vzít pohodlné oblečení, ručník a v zimě přezůvky či teplé ponožky.

Jídlo je vám k dispozici přímo v chatce. Konkrétně v té u Frýdku-Místku dostanete následující:

-    snídaně a svačina: jablka a čerstvě pražené müsli,
-    oběd a večeři (přinese správce chatky): dvě porce vařeného vegetariánského jídla.

„Jíst potmě je úžasný zážitek. Chuť potravin je zvýrazněna tím, že do poslední chvíle člověk neví přesné složení následujícího sousta, a protože je dostatek času na chuťový průzkum, stává se i velmi prosté jídlo nevídanou slavností.“

B. Co vám to má přinést
Tento zážitek by vám měl pomoci ponořit se do vlastního vnitřního světa, najít nový způsob vnímání, poznat lépe sama sebe.

„Ve fyzické tmě náš mozek nedostává obvyklý přísun zrakových podnětů. Pokud se pro pobyt ve tmě rozhodneme, dáváme si čas zkoumat, co se děje, když chybí zrakové vjemy, na které jsme zvyklí, a často také závislí. Přichází něco nového, zatím nepoznaného.“

C. Můj názor
Podle toho, co jsem si zatím přečetla, mám pocit, že stejnou službu jako týden ve tmě může vykonat deník. S tím rozdílem, že ten na vás působí dlouhodoběji a umožňuje prozkoumané světy znovu navštěvovat a objevovat jejich další nepoznané hlubiny.

Myslím, že nakonec by to nemuselo být špatné. Určitě se vám rozšíří vnímání ostatními smysly, když potlačíte zrak.

Zdroje:
http://www.dobratma.cz/2o_pobytu.htm

6 komentářů:

Veber řekl(a)...

Zrovna včera jsem o tom četla článek. Myslím, že to s deníkem nelze srovnávat. Na deník si musíš udělat čas, když podstoupíš tuhle terapii, nemusíš čas hledat, protože ho v černé místnosti máš. Ale i psychologové říkají, že tato terapie není pro každého...

Angelika řekl(a)...

Angelika řekl(a)...

Jenže na deník si musíš najít trochu času, ale najít si týden...

A co ty? Šla bys do toho?

Veber řekl(a)...

Myslím, že když si zaplatíš ten týden pobytu, tak je to ok a už z toho nevycouveš. S deníkem si můžeš říkat, dnes začnu, odložím to na zítra a uzítra už...
Nevím zda bych do toho šla, každopádně mi to přijde jako zajímavý projekt. Prý je o to velký zájem.

UV řekl(a)...

Asi není hned potřeba podstupovat týdenní pobyt a platit za něj.
Já si třeba rád lehnu do teplé vany (s vodou :) pozdě v noci a zhasnu (přes den je i v koupelně časem vidět). Ta absolutní tma je opravdu zvláštní pocit, minimálně ze začátku.

Angelika řekl(a)...

Hmm, to zní jako dobrej nápad... Musím vyzkoušet.