V minulém článku k rekonstrukci (zde) jste mohli vidět první fázi bourání. Už jsem psala o návrhu dlaždic do kuchyně (zde) a teď bych se ráda věnovala dlažbě jako takové.
Ztrouchnivělá podlaha |
Přiznám se bez mučení, že jsem se podlahovky bála. Je to takové nepřirozené, že hřeje podlaha, ne? Co když to nebude hřát dostatečně? Do podlahy nemůžete pustit teplotu rovnou z kamen, třeba 60°C jako do radiátorů, ale jen nějakých třicet, aby to nebylo pro člověka (a možná i systém) škodlivé.
Ale pak jsem trochu googlila, trochu se ptala a víceméně to vypadá, že se dá podlahovkou vytopit i starý nezateplený barák. A když budeme mít ta nová okna a snížené stropy...
Nejlepší bylo zajít se podívat do ložnice, kde byla podlaha u dveří a trubky k radiátorům dokonale shnilá či ztrouchnivělá. To člověka uklidnilo a ujistilo, že takhle to dál opravdu nešlo. Alespoň ne dlouhodobě.
Na dlažbu jsme se byli podívat v Hornbachu, Siku a Senesi. Tam se nám asi líbilo nejvíc, ale byli jsme rozmrzelí, že na internetu mají víc věcí než v showroomu na Zličíně. Dostali jsme instrukce a objevili pár mouder, která by se třeba mohla hodit i ostatním:
- Vybírat dlažbu s bílým střepem (pozná se podle spodku dlaždice).
- Dodržet sílu 8,5 mm.
- Malé dlaždice = spousta spár.
- Velké dlaždice na malinké ploše nevypadají dobře. Třeba když se tam vejdou jen dvě.
- Otěruvzdornost: min. 3 doporučena do místností, na chodby raději 4.
- Povrch dlaždice – hrubý, vlnitý, členitý se zdá být hůře udržovatelný.
- Barva – na nějakých strakatých či flekatých plochách nebude tolik vidět špína.
- Obklady jsou na stěny, dlažba na podlahu.
- 5 % dlaždic pořídit do rezervy pro případ výměny rozbité dlaždice za stejný kus. [1]
- Lépe si vše představíte, když máte větší plochu vyskládanou z dlaždic.
To by byla koupelna! |
Zdroje:
[1] Hornbach, 4 tipy, jak vybrat obklady a dlažbu, cit. 25. 6. 2023, https://www.hornbach.cz/navody/4-tipy-jak-vybrat-obklady-a-dlazbu/
2 komentáře:
Všude dlažba? A proč někde (obývák, ložnice) nebudete mít plovoučku?
Uvažovali jsme o tom, že dlažba nejlíp vodí teplotu. A taky její kresba dřeva víc odpovídá realitě, u těch plovouček, co jsme viděli, to byla prostě umělotina a my bychom rádi co nejvíc zachovali dojem statku, nebo nějakou historičnost. Dřevěná podlaha se na podlahovku nehodí, tak alespoň dlažba, co vypadá jako dřevo. Líbí se nám selský styl, zámecký nebo tak trochu s šabi šik (Shabby Chic) a toho bychom se rádi drželi.
Okomentovat