Dezinfekce a rukavice
- Do kdy ji budeme používat? Už napořád? Neničí tak trochu ruce? Neškodí nám víc, než jaký nám přinese užitek (pravděpodobný počet nakažených lidí v mém okolí, kteří mohli sahat na to, na co sahám já, versus množství dezinfekce, které na sebe napatlám)? Nechytnu to nakonec přece jen vdechnutím nějakých kapének?
- Složení prý je: etanol, peroxid, glycerol a voda. Ve výrobě dezinfekce se překvapivě významně realizuje Agrofert, viz článek Žlutý mor na rukách...
- Nevytvoří si na ni vir rezistenci?
- Účinnost. Nejrůznějších gelů je na trhu spousta. Které opravdu účinkují? Stačí ten alkohol v tom?
- Kam všude sahám a na co všechno? Když jsem o tom tak přemýšlela, měla jsem z toho v období toho nejhoršího dost špatnou náladu. Byla jsem si totiž jistá, že to musím chytit. Nemám šanci si dezinfikovat ruce tak, jak bych chtěla a měla. Hned uvedu trochu delší příklad (souvisí i s rukavicemi níže).
- Přijdu do krámu v rukavicích, nebo si vydezinfikuji ruce (doufám, že gel je funkční a pokud je tam mačkátko, tak jsem si z něj právě nenanesla vir na ruce). Všechny věci vezmu v rukavicích, doma je plánuji nechat někde několik dní v karanténě, ale bude to fungovat jen tehdy, pokud budu mít i dvě ledničku – jednu na potraviny v karanténě. Jinak totiž na pytlík od chipsů, vaničku tvarohu a další věci budu sahat rukama, kterými si pak sáhnu i do úst, nebo na tvář.
- O tom, že když pojedu z práce autobusem a v něm se dotýkal sedadla můj kabát, batoh i sukně, asi není pochyb. Ale kam to všechno dám? Rovnou do pračky? A co boty? Kdyby na nich byly nějaké bakterie?
- V práci máme na záchodě dezinfekční mýdlo. Problém je, že při odchodu musím otevřít dveře od záchoda a potom od své kanceláře. I když si v kanceláři znovu vydezinfikuji ruce, sedím tam v sukni, svetru atd., které se dotýkaly v autobuse a ať už je dám na věšák nebo na židli, zaručeně na ty věci opět budu sahat rukama. A rozhodně ne až za několik dní.
- Jednorázové plastové rukavice – v dnešní době, kdy se čím dál víc mluví o ekologii?!!! (Snad není třeba více dodávat.)
- Možná je to některým lidem pořád divné, ale koronaviru je úplně jedno, kde máme geografické hranice. Takže není žádné nebezpečnější Rumunsko, nebo bezpečnější Slovinsko. Jsou oblasti, kde je více případů, a kterým je pravděpodobně lépe se vyhnout a pak může být mnohem nebezpečnější samotná Praha než celý stát, když přepočítáte počet nakažených na počet lidí a vezmete v úvahu to, jak se tam pohybujete.
- Ohlášení cesty do Chorvatska. Funkční, pokud jim jde o to mít možnost sledovat kdo kam zatáhl koronavirus či případně lépe trasovat jednotlivé lidi. Naprosto nesmyslné, pokud chtějí, aby se lidi náhodně necourali po zemi. Obvykle každý na dovolené podnikne nějaký výlet, či chodí do restaurací v okolí na víno či zmrzlinu, příp. na oběd, když má polopenzi.
Ano, opět poukazuji na nesmyslnost tohoto opatření. Co přesně mi vadí? (Kde začít? ;-)))
- Vzpomínáte si, jak se říkalo, že roušky jsou funkční atd. Tehdy někdo tvrdil (bohužel jsem si nepoznamenala zdroj), že když na začátku září zase zavedeme roušky, na konci září (cca za 14 dní) se to projeví na nižším počtu nakažených. A teď (20. 9. 2020) nás média upozorňují, že nakažení budou narůstat exponenciálně a reprodukční číslo se bude zvyšovat. Kde je tedy chyba?
- Může chránit ostatní a mě nikoliv? Když nenaprskám virus na jiné lidi, nenaprskají ho ani oni na mě, ne? Leda do očí.
- Někdo roušky nosit musí a někdo ne, tzn. od někoho mi nákaza nevadí?
- Jaká je účinnost doma ušité roušky? + Jaká je pravděpodobnost, že ji běžný člověk bude používat nutným způsobem, tzn. nosit na nose i ústech, dezinfikovat, obratně sundávat i nandávat, nenosit opakovaně... (Z toho, co vidím v Praze, vám můžu říct, že prvních pár dní pandemie celkem velká, teď už nula. Možná pár pečlivých jedinců. Ale to stejně píšu jen pro případ, že by tu jeden takový člověk byl. Moc tomu už nevěřím.)
- Jaký dává smysl nosit roušku v metru a jinde ne?
- Jaký dává smysl rouška v restauraci, kde si ji stejně sundám, když budu pít a jíst?
Žádné komentáře:
Okomentovat