Že jsme na správné adrese, se dalo už zvenku poznat snadno. -->
Manželé to měli krásně rozdělené: když měl pan Antonín Rejhon někoho vevnitř a ukazoval mu svou dílnu s výtvory, nově příchozích se ujala jeho manželka perníkářka Iva. Oba můžete opět najít v Havlíčkově Brodě (Práčat 1854), takže času pro přesun jsme nepotřebovali tolik, i když to bylo i tak dost vzhledem k tomu, že tento víkend byl plný objížděk a uzavírek.
Ovečka pro přítele |
A na závěr? Dozdobí mandlovou (nebo mléčnou) barevnou hmotou detailíčky, které vytlačí z formiček. Pěkné a efektní.
A tip na vytvoření vánoční perníkové chaloupky? Tvary jednoduše upéct a pak je na struhadle zarovnat, aby se daly strany pěkně postavit a nemusely se do nich píchat párátka a ony přesto neseděly a padaly všemi směry.
Příteli jsem domů koupila ovečku. Když bydlíme na tom statku, že?
Akorát srdíčko měla opačně. Ale vzhledem k tomu, že mi pro ni paní ochotně šla až domů, nechtěla jsem zbytečně obtěžovat.
Poutník |
A už je načase vystřídat se a podívat na ukázku řezby soch motorovou pilou. Přijde mi, že to teď docela frčí. Motorovkou ořezává nahrubo a pak dláty dodělává detaily.
Nářadí si dělá sám. Koupil si jen dvě dláta, ostatní si vybrousil z pilníku, i když to je tvrdé. Je vyučený strojař-zámečník.
Pán má pěkná dílka, hlavně zvoničky a holubníky. Ty jsem ještě jinde neviděla. Ale i ten jeho poustevník mi vyrazil dech.
A taky vodníci. V těch má evidentně zálibu, protože jenom u nich na zahradě jsme viděli nejméně tři.
Když jsem zjistila, že si sám dělá šindele, neodolala jsem pokušení a optala se, jestli to i v těch starých dobách bylo přibíjeno hřebíčky. Z nějakého důvodu jsem měla pocit, že se šindelové střechy jenom sesazovaly dohromady. Tak mě ujistil, že to v těch skanzenech měli správně a že se opravdu šindele přibíjely měděnými hřebíčky.
Vodník |
2 komentáře:
Teakový olej by to mohl být, na dřevo se používá.
To já vím, googlila jsem, než jsem to napsala, ale jestli říkal tenhle...
Okomentovat