Do Světlé nad Sázavou, malého asi šesti tisíci obyvateli osídleného městečka, jsme vyrazili v období svatováclavské poutě, jak uvidíte v příštím článku. Město se nachází v okrese Havlíčkův Brod v kraji Vysočina, což znamená, že když je v Brně v létě krásně a slunečno, případně v zimě sem tam sníh, tady může být pořádný slejvák nebo deset a více centimetrů sněhu. Pro Brňáky je Vysočina horami, místním to tak ale nepřipadá, protože už jsou zvyklí.
Jak je z názvu zřejmé, protéká městem řeka Sázava pokračující dále do Ledče nad Sázavou, jejíž hrad rozhodně stojí za návštěvu. Nejlépe při nějakých rytířských slavnostech. Světlá nad Sázavou leží na vedlejší trati spojující Brno s Prahou.
 |
Radnice na náměstí |
Za vidění zde stojí zámek, kostel svatého Václava na náměstí, židovský hřbitov v sousedství katolického hřbitova, hřbitov z napoleonských válek v Dolní Březince, středověké podzemí a Muzeum Světelska v prostorách zámku.
 |
Pohled ze Skály |
Podle webových stránek místního informačního centra jsou v okolí k vidění např. Památník zrušení roboty nedaleko Nové Vsi, Michalův statek v Pohledi (psala jsem o něm zde), v lese nedaleko osady Dobrá Voda Žižkova studánka, prý z ní pil sám Jan Žižka při pronásledování křižáků do Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu, gotické Podlipnické kostely – sv. Markéty v Loukově, sv. Martina v Dolním Městě a sv. Jiří v Řečici, pomník Hlava XXII (psala jsem o něm zde), Stvořidla = balvany v řečišti Sázavy, Sluneční zátoka s památníkem Jaroslava Foglara, vrch Melechov (715 m) s přírodní památkou Čertův kámen, lokalita Skála při cestě směrem na Dolní Březinku, kde se ukrývá cache a děti tam chodí pouštět na podzim draky. Krásná radnice byla postavena v roce 1795, ale její nejnovější část byla dostavěna v roce 2002.
 |
Altánek nad řekou |
První zmínka o Světlé náležející vilémovskému klášteru pochází z roku 1207. Roku 1385 se pánem Světlé stal Albert ze Šternberka a mylně se traduje, že jeho potomek hrabě Štěpán ze Šternberka nechal r. 1392 vystavět tzv. Šternberskou část zámku. Roku 1429 převzal držení města Mikuláš I. Trčka z Lípy, jenž v roce 1435 koupil Lipnici a Německý Brod (viz Povídání o hradě Lipnici), o rok později koupil ještě Habry. Když zemřel, zanechal po sobě tři syny: Buriana, Zdeňka a Mikoláše. Světlá i s panstvím se stala majetkem toho nejstaršího – Buriana I. Trčky z Lípy, jenž byl roku 1457 jmenován nejvyšším zemským písařem království Českého. V roce 1567 bylo postaveno tzv. Trčkovské oddělení světelského zámku, který se začal používat jako lovecký zámek. V témže roce získali měšťané právo pečetit červeným voskem. Burian III. Trčka z Lípy v roce 1577 koupil Novou Ves a připojil ji ke Světlé, o rok později založil špitál a školu. Roku 1722 koupil Světlou hrabě František Antonín Černín a v roce 1737 byla postavena východní (zadní) část světelského zámku. V roce 1773 odevzdal hrabě Kolovrat panské brusírny na granáty brusičům k svobodnému používání. O rok později byly do Světlé dovezeny první brambory, které zde byly sázeny. V roce 1782 se u Dlužin a Nového Dvora dolovalo stříbro. V roce 1786 stálo ve Světlé a Březince 10 brusíren na sklo. V roce 1825 byla na světelském náměstí kamenickým mistrem Schlesingerem vystavěna kašna – v současnosti na Mikuláše se v ní pouští lodičky z ořechových skořápek s dortovou svíčkou.
V roce 1864 byla zrušena plavba dříví po Sázavě do Prahy.
3 komentáře:
Pěkné povídání o Světlé nad Sázavou. Noční fotky mají atmosféru. Bylo těžké je fotit? Úžasný je ten měsíc.
Pěkné kresby Světlé nad Sázavou:
http://www.fler.cz/zbozi/svetla-nad-sazavou-3342307
Věřím že se budou ostatním líbit jako mě a vhodně doplní článek:-)
Ó děkuji, velice zajímavé! Ano, fotky byly trochu náročnější, protože nemám stativ, ale zase byla zábava hledat přírodní stativy v kamenech, zábradlí apod. Tím, že nás byla celá parta, byla to opravdu zábava a ještě jsme putování zakončili návštěvou pizzérie.
Okomentovat